Connect with us

Piłka nożna

Mundial co 2 lata z różnymi zespołami? Jednoznaczny komentarz Bońka

Gianni Infantino, szef FIFA, gorąco promuję ideę rozgrywania piłkarskich mistrzostw świata co dwa lata. Pojawiają się nawet głosy co do różnych mutacji tego rozwiązania, jak np. rozgrywania turniejów co dwa lata, ale… z różnymi zespołami. Ideę tę krótko, ale niezwykle dosadnie, skomentował Zbigniew Boniek.

zbigniew boniek
Fot. YouTube / Cezary Pazura

Gianni Infantino odleciał?

FIFA obecnie aktywnie promuję ideę odbywania się mistrzostw świata co dwa lata, zamiast organizowania ich co cztery lata. To niezwykle gorący temat, bowiem w grę wchodzą różne interesy. Nie trzeba być analitykiem, aby dostrzec różne spojrzenie na tę sprawę klubów, reprezentacji narodowych, lig narodowych i międzynarodowych rozgrywek.

FIFA chce osiągnąć konsensus w sprawie decyzji do 20 grudnia, kiedy to odbędzie się wirtualne walne zgromadzenie tej organizacji. Gianni Infantino, szef FIFA, przyznał wprost, że do tej pory FIFA nie pytała krajów, czy zgadzają się z propozycjami, ale po prostu je przedstawiła, aby wywołać dyskusję na temat przyszłości futbolu.

Szef ciała zarządzającego światowym futbolem powiedział, że toczą się gorące dyskusje i pojawiają się bardzo sprzeczne opinie na temat pomysłu pochodzącego z różnych regionów świata. „Otrzymaliśmy pewną uzasadnioną krytykę; otrzymaliśmy również wiele entuzjastycznych komentarzy” – powiedział. „Wierzę, że możemy osiągnąć konsensus. Od początku mówiłem, że zmienimy rzeczy tylko wtedy, gdy będziemy całkowicie przekonani, że będzie to korzystne dla wszystkich” – dodał Infantino.

Dwa dosadne słowa od Zbigniewa Bońka

Jednym z pomysłów rozważanych przez FIFA są mistrzostwa świata co dwa lata, rozgrywane… przez różne zespoły. To dość radykalna i absurdalna propozycja, która z pewnością nie poprawi już bardzo mocno nadszarpniętej opinii Gianniego Infantino. „Potrzebujemy więcej uczestników i być może jest sposób na dwa Puchary Świata, ale nie z tymi samymi zespołami. Jest to coś, co przestudiują technicy, ale z pewnością jest to pomysł, który musimy zbadać” – powiedział Szwajcar.

Generalnie rzecz biorąc FIFA mówi o głosach krytyki, ale też wsparcia, podczas gdy w mediach ma miejsce wyłącznie krytyka. Nie tylko samego pomysłu, ale nielicznych osób, które go wspierają. Jedną z nich jest Arsene Wenger, a media złośliwie komentują to zdaniem, że tymi słowami zrobił więcej, aby zniszczyć swoją reputację, niż przez całą dekadę w Arsenalu. Ogólnie rzecz biorąc Gianni Infantino mówi o wielu tezach, ale póki co na żadną z nich nie pokazał żadnych dowodów.

Sprawę skomentował także Zbigniew Boniek, były szef PZPN i aktualny wiceprezydent UEFA. Na swoim profilu na Twitterze dodał on link do jednego z artykułów na ten temat i napisał „Ho paura”, co oznacza „Boję się”. Można z tego jasno wyczytać, że Polak jest stanowczym przeciwnikiem takiego rozwiązania. A biorąc pod uwagę jego wysoką pozycję w UEFA, można pomyśleć, że to także stanowisko całej europejskiej centrali piłki nożnej.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.