Connect with us

Pozostałe

Jak obstawiać F1? Wskazówki, które zwiększą wasze szanse na sukces

Formuła 1 to najpopularniejszy sport motorowy na świecie i nie bez powodu jest nazywany „królewską dyscypliną” sportów motorowych. W związku z tym nie jest zaskoczeniem, że wielu kibiców F1 chce obstawiać zdarzenia związane z wyścigami. Jak jednak obstawiać F1, by było to zyskowne? W poniższym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje, które mogą się wam przydać podczas obstawiania F1.

jak obstawiać f1
Fot. Red Bull Content Pool

Jak obstawiać F1? Podstawa to wiedza z sesji treningowych

Wielu graczy ogranicza się do zainteresowanie wyłącznie głównym wyścigiem w danym kraju, co jest skrajnym błędem. Formuła 1 jest stosunkowo skomplikowanym sportem i aby mieć szanse na wygraną, trzeba się w nią po prostu zagłębić. A jak obstawiać F1? Podstawą jest analiza sesji treningowych i kwalifikacji.

Przypomnijmy, że podczas każdego weekendu wyścigowego odbywają się trzy sesje treningowe (dwie w piątek i jedna w sobotę), kwalifikacje (sobota) oraz wyścig (niedziela). Są także specjalne weekendy wyścigowe z tzw. sprintami, gdzie jeden z treningów zostaje zastąpiony dodatkowym, krótkim wyścigiem rozgrywanym w sobotę. Skupmy się jednak na standardowym układzie weekendu, w którym przed wyścigiem najważniejsze są kwalifikacje i druga sesja treningowa.

Dlaczego właśnie druga, a nie pierwsza albo trzecia? Po pierwsze jest ona rozgrywana w porze kwalifikacji, co ma niebagatelne znaczenie. Temperatura powietrza i toru są jednymi z najważniejszych czynników wpływających na osiągi bolidów. Po drugie zespoły poza tempem na pojedynczym okrążeniu właśnie podczas drugiego treningu sprawdzają swoje tempo wyścigowe. Co to oznacza? Zazwyczaj w ciągu ostatnich 30 minut robią co najmniej kilka okrążeń, które następnie pozwalają ocenić ich wyścigowy potencjał.

Poza tym treningi służą także do znalezienia odpowiednich ustawień dla każdego samochodu. Zalecamy nie sugerować się wyłącznie wynikami treningów, bowiem po pierwsze te bazują na pojedynczych okrążeniach, a po drugie niektórzy skupiają się wyłącznie na przygotowaniu samochodu do kwalifikacji i wyścigu, a nie pokazywaniu swojego tempa. Istnieje kilka serwisów, które analizują postawę zespołów podczas treningów, co może znacząco ułatwić obstawianie. Jednym z nich jest włoska witryna formu1a.uno.

Niezwykle istotne są także trendy

Kalendarz F1 składa się z ponad 20 wyścigów, więc logicznym jest, że zespoły rozwijają się w trakcie sezonu. Czasami oznacza to także błędne strategiczne decyzje, które mogą być koszmarne w skutkach. Z tego powodu należy śledzić informacje na temat zespołów F1 i potwierdzanych przez nie informacjami. Oczywistym jest, że zespół, który prowadzi w klasyfikacji konstruktorów po trzech wyścigach nie ma zapewnionego mistrzowskiego tytułu. Wojna technologiczna trwa niemal przez cały sezon, choć po wprowadzeniu ograniczeń budżetowych z pewnością jest mniej intensywna.

Dlaczego to takie ważne? Zdobywane informacje pozwolą lepiej ocenić szanse poszczególnych ekip i kierowców. Kluczowymi informacjami pod tym względem są informacje o rozwoju silników oraz elementów aerodynamicznych. Jeśli zespół wprowadza natomiast dużo nowości jednocześnie, może się okazać, że w trakcie wyścigu nastąpią nieplanowane problemy techniczne skutkujące wycofaniem bolidu. Warto pamiętać także o tym, że czasem nowo wprowadzane elementy po prostu nie działają tak, jak powinny, więc wiedzę warto uzupełnić obejrzeniem treningu z nowymi rozwiązaniami.

W tym aspekcie warto wspomnieć także o seriach wyścigów rozgrywanych trzy razy tydzień po tygodniu. Zespoły mają ekstremalnie czasu mało na zmiany pomiędzy tymi weekendami wyścigowymi, więc wielce prawdopodobne jest, że zespół, który dobrze prezentował się na dwóch pierwszych wyścigach tego „maratonu”, będzie także mocny podczas trzeciego wyścigu.

Kluczowa jest także forma danego kierowcy. Chodzi nie tylko o jego formę fizyczną, ale także nastawienie mentalne. Ostatnie lata dobitnie pokazały, że charakter ma ogromne znaczenie w tym sporcie. Z niego wynikają późniejsze agresywne, ale pewne i precyzyjne manewry, które zapewniają najwyższe laury. Tak z pewnością można opisać Maxa Verstappena, Mistrza Świata F1 2021.

Charakterystyka torów ma ogromne znaczenie

W aspekcie trendów warto mieć z tyłu głowy także rodzaj torów, na jakich odbywa się dany wyścig. Tory w kalendarzu F1 znacząco różnią się od siebie i z tego powodu wymagają różnych ustawień, a jednocześnie różnych strategii. Niektóre zespoły konstruują swoje bolidy pod konkretne aspekty (np. szybkie pokonywanie zakrętów), w innych odstając. Inne z kolei źle radzą sobie podczas jazdy w tzw. pociągu, więc jeśli w trakcie sezonu nastąpi poprawa pod tym względem, można myśleć o lepszych wynikach tej ekipy. Do tego dochodzą osobiste predyspozycje kierowców, którzy na jednych obiektach czują się lepiej, a na innych gorzej.

Do tego dochodzą warunki pogodowe na danych torach, które są jednym z najważniejszych czynników przy obstawianiu F1. Niektóre bolidy są szybsze i bardziej niezawodne w upale, podczas gdy inne potrzebują niższych temperatur i odrobiny wilgotności, aby osiągnąć przyzwoite wyniki. Każdy tor jest inny, stwarza inne warunki i zespoły muszą się do tego przygotować. Kalendarz jest jednak bardzo napięty i mówiąc kolokwialnie zespoły „odpuszczają” niektóre tory, aby skupić się na innych, na których mają większe szanse na sukces.

Jak obstawiać F1? Miej własne zdanie

Obstawiając Formułę 1, warto mieć własne zdanie, najlepiej uargumentowane wyżej wskazanymi analizami. Tylko wtedy można mieć przewagę nad bukmacherem – będąc stanowczym w swoich decyzjach i nie ulegając wpływom społeczności bukmacherskich. Te często się mylą, opierając swoją wiedzę wyłącznie na znanych nazwiskach albo plotkach.

A jak w ogóle zacząć budować swoją wiedzę o F1? Powyższe rady są już konkretnymi działaniami, ale gracz powinien się skupić na dwóch głównych aspektach – szybkości danego kierowcy i jego umiejętnościach wyścigowych. Niektórzy potrafią uzyskać dobre miejsce w kwalifikacjach, będąc szybkim na jednym okrążeniu, ale następnie mają problem w dniu wyścigu, ponieważ nie są w stanie utrzymać dobrego tempa. Do tego dochodzą kwestie oszczędzania opon i paliwa – ci, którzy potrafią to robić najlepiej, w wielu sytuacjach mogą zostać za to wynagrodzeni.

Różne scenariusze w trakcie sezonu

Kolejny aspekt, o którym warto pamiętać, to umiejscowienie danego wyścigu w kalendarzu. Początek każdego nowego sezonu F1 to wielka tajemnica. Zespoły na przedsezonowych testach często ukrywają swoje tempo, a dodatkowo przywożą poprawki na pierwszy weekend wyścigowy. Cała ta zabawa w kotka i myszkę kończy się podczas pierwszego wyścigu, który pokazuje układ sił na początku sezonu. Z tego powodu zalecamy ogromną ostrożność przy obstawianiu pierwszego wyścigu sezonu. Nie raz i nie dwa zdarzały się w nich niespodzianki. Podobnie wygląda sytuacja po wakacyjnej przerwie w sierpniu, choć w zdecydowanie mniejszym zakresie.

Zupełnie inna sytuacja niż standardowo ma także miejsce na koniec sezonu. Podczas gdy niektóre zespoły zacięcie rywalizują np. o 5 miejsce, bo oznacza to dla nich znacznie więcej pieniędzy, inne mają sporą przewagę nad kolejnymi rywalami i chcą tylko spokojnie dojechać do mety na przyzwoitych miejscach. W tym kontekście warto pamiętać także o kierowcach, którzy tworzą zespoły. Zupełnie normalnym jest, że jeden z kierowców pomaga swojemu partnerowi, jeśli tylko może to pozwolić mu np. na zdobycie tytułu mistrzowskiego. I to nawet jeśli przez to zepsuje swój własny wyścig. Taką postawą popisał się Sergio Perez podczas wyścigu w Abu Zabi w 2021 roku. Do tego dochodzą kwestie rozwijania bolidów na kolejny sezon. Najczęściej ci, którzy nie walczą już o nic, skupiają się na wydawaniu pieniędzy na kolejny sezon, co powoduje spadek ich osiągów w ostatnich wyścigach.

Zobacz również:  Jak obstawiać baseball? Przewodnik dla początkujących

Jak obstawiać F1? Zakłady F1 na żywo

Zakłady na żywo na Formułę 1 dają wiele emocji oraz niespodziewanych okazji na wygraną. W nich jeszcze bardziej niż zwykle kluczowe jest doświadczenie gracza, jego wiedza i monitorowanie trendów. Obstawiając wyścigi na żywo warto mieć z tyłu głowy kilka podstawowych aspektów:

strategia wyścigowa – warto obserwować wszystkie pit-stopy oraz rodzaje opon poszczególnych kierowców, aby móc oszacować strategię każdego z nich;

– oznaki problemów – warto monitorować tempo wszystkich kierowców i zachowanie ich samochodów, bowiem ma to wpływ nie tylko na ich wyniki, ale także na innych, jeśli znacząco spadnie ich wydajność albo na torze w związku z awarią pojawi się samochód bezpieczeństwa;

– pogoda – wielu graczy nie docenia tego aspektu, a to duży błąd. W deszczowych warunkach wszystko się zmienia. Rodzą się nowi bohaterowie, a starzy szybko mogą odejść do lamusa. Opóźnienie zmiany opon przy takiej pogodzie nawet o jedno okrążenie może mieć kolosalne skutki dla całego wyścigu;

komunikacja kierowcy z inżynierami – z komunikatów radiowych można wyczytać naprawdę wiele. Zawodnicy często dają upust swoim nerwom albo radości, co może świetnie pokazywać ich aktualną formę.

Jakie są najpopularniejsze zakłady na F1?

Początkujący gracze najczęściej zaczynają od obstawiania zwycięzcy wyścigu i trudno im się dziwić. To zdecydowanie najpopularniejsze zakłady bukmacherskie związane z F1. Nieco mniej cenione są te na miejsce danego kierowcy w TOP 3, TOP 6 albo i TOP 10.

Skrajnie niepopularne są za to zakłady na najszybsze okrążenie w wyścigu. Pozostaje ono bowiem wielką niewiadomą w związku z sytuacją pod koniec wyścigu, kiedy między kierowcami robią się duże odstępy i rozpoczyna się walka o „fastest lapa”. Tu także strategia gra główną rolę, bowiem np. zmieniając zbyt szybko opony przed próbą przejechania najszybszego „kółka”, można pozwolić na to samo rywalowi, który znajdował się bezpośrednio za danym kierowcą. Z tego powodu walka ta toczy się najczęściej na ostatnich 2-3 okrążeniach. Nie ma żadnej reguły, że do tej walki włączają się tylko kierowcy ze ścisłej czołówki, co dobitnie pokazał sezon 2021.

Bardzo popularne są także zakłady na pojedynki kierowców, tzw. H2H. Obstawia się w nich lepszego z pary kierowców, które tworzone są przez bukmacherów naprawdę różnorodnie. Od zespołowych partnerów, przez kierowców walczących o zwycięstwo po pojedynki potencjalnych „underdogów” z wyżej rozstawionymi rywalami.

A zakłady długoterminowe?

Tak naprawdę niewiele różnią się one od tych zaprezentowanych wyżej. Możemy bowiem obstawić mistrza świata wśród kierowców i konstruktorów, a także wytypować lepszego z pary kierowców. Bukmacherzy często urozmaicają tę ostatnią opcję, tworząc ciekawe grupy po 4 kierowców, co naturalnie powoduje też bardziej atrakcyjne kursy na teoretycznie słabszych zawodników.

Klasyką są także zakłady na wygrane wyścigi w przypadku teoretycznie słabszych zawodników albo konstruktorów. W ostatnich latach kilka razy w ciągu roku dochodzi do kompletnie nieprzewidywalnych wyścigów, na których można zarobić właśnie w ten sposób.

Jak obstawiać F1? Poza tym wszystkim, co napisaliśmy wyżej, pamiętajcie także o podstawowej zasadzie. Nawet najlepszy kierowca bez bolidu właściwej jakości nie jest w stanie wiele zdziałać. Zawsze patrzcie więc w pierwszej kolejności na tempo danego zespołu (na podstawie danych zebranych z występów obu kierowców), a dopiero potem porównujcie konkretnych zawodników. Jeśli zastosujecie się do opisanych powyżej rad, wasze szansa na wygrane zakłady z Formuły 1 znacząco wzrosną. Jeśli się wam nie uda, nie rozpaczajcie. Czasem trzeba zdobyć sporo doświadczenia, aby móc dobrze odnaleźć się w obstawianiu zakładów na F1.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.